Jakie buty w góry? Co wybrać na pierwszy wyjazd?

Góry to kierunek wakacyjny wielu Polaków. Nie każdy jednak wie cokolwiek o terenie, po którym przyjdzie mu się poruszać. Zapewne jednak każdy choć raz słyszał historię o paniach w butach na obcasie oraz panach w klapkach, którzy zostali obśmiani przez społeczność internetu. Nie chcąc popełnić ich błędów zastanawia się więc przed wyjazdem, na jakie buty w góry powinien postawić.

Jakie buty w góry? Zależy od terenu!

Przed pierwszym wyjazdem w góry zapewne wszystkie punkty do zdobycia zostaną wpisane w kalendarz. To bardzo dobry pomysł, ponieważ pozwala na sprawdzenie jaki teren w tych miejscach będzie. Nie jest bowiem tak, że wyjazd w góry zawsze oznacza ciągłą skalistą wspinaczkę. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym regionem częściej wybierają wędrówki po popularnych dolinkach. Na takie szlaki nie potrzebują butów wysokogórskich, które przydadzą się wprawionym wspinaczom. Jeśli jednak zaplanowane zostały nieco trudniejsze podejścia to trzeba ocenić obuwie pod kątem ich przydatności.
Wybierając buty w góry pamiętać należy, że najważniejsza jest ochrona kostki. To ona na śliskich kamieniach, czy też nierównym terenie jest podatna na skręcenie. Dlatego też tak bardzo poleca się buty, które będą tę kostkę ochraniały i kończyły się powyżej niej. Jednak, jeśli jesteście pewni, że wyjście w góry skończy się na chodzeniu po w miarę płaskim i utwardzonym terenie to dobrze sprawdzą się także niższe buty. Ważny natomiast będzie ich bieżnik. Tak zwany traper sprawdza się jednak najlepiej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *