Poznaj makaron pełnoziarnisty i jego niezwykły skład!

Jeśli zastanawiasz się, co to jest makaron pełnoziarnisty, czym się różni makaron pełnoziarnisty od zwykłego i z czym warto go łączyć – ten artykuł może okazać się dla Ciebie przydatny.

Czym jest makaron pełnoziarnisty?

O pełnoziarnistych produktach mówimy, wtedy gdy powstają one ze zmielonych ziaren, które uprzednio nie były naruszone. Ziarna te zawierają wszelkie niezbędne do rozwoju zdrowej rośliny elementy – otręby, zarodek oraz bielmo, a także liczne substancje o pozytywnym zdrowotnym działaniu. Oprócz makaronu, do pełnoziarnistych produktów można zaliczyć między innymi pieczywo razowe, kasze, komosę ryżową, ryże oraz liczne rodzaje płatków np. orkiszowych.

Według amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), aby produkt mógł zostać uznany za pełnoziarnisty, musi on posiadać co najmniej 51% wagi pochodzącej ze zmielonego pełnego ziarna. W skład makaronu pełnoziarnistego mogą wchodzić liczne zboża, jednak te stosowane najczęściej to: pszenica, jęczmień, owies, żyto, kukurydza, gryka, brązowy ryż oraz amarantus. Dwa pozostałe składniki to zwykle woda oraz sól podkreślająca walory smakowe.

Czym się różni makaron pełnoziarnisty od zwykłego?

Za zwykły makaron najczęściej uważa się ten wytworzony z pszenicy durum uprawianej niemal na całym świecie. W celu wytworzenia klasycznego makaronu pszenica zostaje zmielona, a pozyskana z niej semolina (z włoskiego „Semolino”, po polsku „otręby”) jest mieszana z wodą, solą oraz dodatkami w zależności od konkretnego producenta. Główna różnica między makaronem pełnoziarnistym a zwykłym opiera się więc na wykorzystaniu pełnego ziarna lub tylko jej części. Tak zwany biały makaron jest efektem odrzucenia w procesie rafinacji bogatego w składniki odżywcze zarodka oraz łuski.

Jeśli chodzi o właściwości produktów, to makaron pełnoziarnisty z powodu niższej zawartości glutenu niestety początkowo znacząco różnił się strukturą i wytrzymałością podczas gotowania w stosunku do tradycyjnego makaronu. Z czasem jednak co raz to nowsze receptury przygotowania pasty sprawiały, że obecne na rynku makarony różnią się między sobą głównie kolorem, smakiem i zawartością. Proces przygotowania jest równie prosty w obu przypadkach. Produkty z wysoką zawartością pełnego ziarna zazwyczaj są ciemniejsze, a ich struktura jest lekko nieregularna. Te z oczyszczonej pszenicy durum zwykle charakteryzuje jasny kolor i gładkość. W kwestiach walorów smakowych makarony durum zwykle uchodzą za słodsze, natomiast te wytwarzane z pełnych ziaren mają głębszy i ciekawszy smak.

Z czym łączyć makaron pełnoziarnisty?

Ten typ pasty otwiera cały wachlarz możliwości wykorzystania na co dzień w kuchni. Makaron pełnoziarnisty z warzywami z patelni to świetny pomysł na szybki i zdrowy obiad. Sałatka z makaronem z pełnoziarnistym lub makaronowa zapiekanka prosto z pieca okaże się hitem na każdej imprezie. Smak produktów pełnoziarnistych doskonale współgra zarówno z opcjami wegańskimi, wegetariańskimi, jak i w towarzystwie mięs czy serów. Niezwykła uniwersalność tego składnika sprawia, że jest niemal bez przerwy zamawiany sklepie ze zdrową żywnością online https://kupujinaczej.pl/kategoria/11-makarony , a także w sklepach stacjonarnych. Ponadto, z doskonałym smakiem makaronu pełnoziarnistego związane są liczne zalety zdrowotne. Pełne ziarno obfituje między innymi w niezbędny dla prawidłowej pracy jelit błonnik pokarmowy, a także liczne związki o działaniu przeciwutleniającym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *