Rehabilitacja – czy metoda Vojty sprawdzi się u dziecka?

Maluch mierzący się z wadą postawy lub innym schorzeniem utrudniającym poruszanie się, to nie lada problem dla rodzica. Chociaż jesteśmy przygotowani na to, aby pomagać dziecku w jego najmłodszych latach, najbardziej zależy nam, by wyrosło na niezależnego dorosłego. Jeśli więc chcemy oszczędzić mu problemów w przyszłości, powinniśmy obserwować prawidłowy rozwój pociechy i w razie potrzeby zdecydować się na pracę z fizjoterapeutą. Co jeśli zajdzie potrzeba przeprowadzenia rehabilitacji, a specjalista wskaże metodę Vojty? Czy to się sprawdzi w przypadku małoletniego pacjenta? Podpowiadamy.

Rehabilitacja dziecka a metoda Vojty – kiedy można rozpocząć?

Dobra wiadomość jest taka, że rehabilitacja wykorzystująca metodę Vojty, może być rozpoczęta w każdym wieku. Korzystają z niej osoby dorosłe, jednak przede wszystkim warto poddać się jej już w latach dziecięcych, jeśli jest taka potrzeba. Wówczas można znacznie podnieść standard życia małego pacjenta i oszczędzić mu w dorosłości licznych problemów. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy nie jest za wcześnie, by poddać malucha takiej terapii. Przeżywają oni często trudne momenty, kiedy w trakcie pracy z fizjoterapeutą dziecko płacze lub protestuje. Pamiętajmy jednak, że stymulacja podczas terapii nie jest bolesna, a jedynie może stanowić drobną niedogodność. Warto wówczas zadbać, aby maluch miał poczucie bezpieczeństwa i wiedział, że nic mu nie grozi. Odpowiednie podejście pomoże uspokoić pociechę i łatwiej znieść ćwiczenia.

Rehabilitacja metodą Vojty – na czym polega?

Vaclav Vojta, który opracował rehabilitację metodą Vojty, doszedł do wniosku, że stymulacja wybranych miejsc na ciele, powoduje określone reakcje. Zgodnie z tą obserwacją, wymyślił on sposób przeprowadzania terapii poprzez uciskanie punktów nerwowych. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj https://rehabilitacjaopole.pl/rehabilitacja-metoda-vojty/. Chociaż nie każdy pacjent będzie reagował entuzjastycznie na ucisk, konsekwentnie realizując plan rehabilitacji wspólnie z fizjoterapeutą, można spodziewać się bardzo dobrych rezultatów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *